Gdzie kupić świeże ryby, gdzie kupić stynkę

Być na Mazurach to jak być nad Bałtykiem: należy odpocząć, ale także rozkoszować się jedzeniem i zjeść pyszne wędzone lub smażone ryby.

Mamy kilka możliwości – albo sobie je sami złowimy, albo zakupimy u rybaków. Tutaj chcemy zaproponować Państwu tę drugą możliwość czyli zakup świeżej ryby. Mamy sklep “prosto z łodzi” niedaleko od Kut bo już w Ogonkach – czyli zaledwie 9 km w stronę Węgorzewa jadąc przez Pozezdrze.

W  Ogonkach kupimy najlepsze jeziorne ryby jak  szczupak, okoń, leszcz, płoć, sandacz, lin, węgorz i inne  (najlepiej rano bo jest świeżo złowiona) od godz. 7.00 do 13.00 .

Pełny adres:

Zakład  Rybacki Węgorzewo:

Ogonki, ul. Giżycka 14, 11-600 Węgorzewo

(tel. +48 87 427 31 10, e-mail: pzwwegorzewo@neostrada.pl)

Jeżeli w Ogonkach nie ma już świeżej ryby lub jest po godzinie 13-tej to mamy drugi punkt, nieco dalej bo w Węgorzewie. Sklep rybny w Węgorzewie przy ul.Zamkowej 10B (pasaż przy parkingu dokładnie na przeciwko budynku Poczty Polskiej przy zamku krzyżackim. Ryba świeża i wędzona. Ryba świeża z mazurskich jezior ale można kupić również ryby morskie jak dorsza czy łososia. Polecamy!

……………………………………………………………………………………………………………………………….

SKLEP RYBNY

Giżycko, Plac Targowy – kiosk tel: +48-87-429-34-02

W sklepie przez telefon możemy zamówić dowolną rybę, która   jest akurat w sprzedaży. Duży wybór ryb jeziornych oraz morskich.

Polecamy – zawsze kupimy świeżą rybę – mąż sprzedawczyni jest rybakiem i codziennie są odłowy. ……………………………………………………………………………………………………………………………….

SKLEP RYBNY

Handel Gastronomia Zdzisława Czepaniewska

11-600 Węgorzewo, ul.Zamkowa 10B tel: +48-87-427-40-84

Pod tym samym adresem w Barze Mazurskim możemy spróbować smak ryb ze sklepu – jest to punkt gastronomiczny sklepu rybnego.

Telefon do sklepu: +48-87-427-06-19

 W zimie mamy możliwość spróbowania lokalnego przysmaku, o którym niewielu słyszało a krążą legendy – chodzi mianowicie o stynkę. Stynka to mała rybka o zapachu świeżych ogórków (więcej w wyborcza.pl…>>>). Miałem możliwość wypróbowania w lutym 2014 roku  i mogę powiedzieć, że jest to finezja smaku. Stynkę można spróbować u naszej gospodyni – pani Teresy ( patrz tutaj…>>>)

rybka, stynka, mazury, teresa, mazurski raj, smażenie  rybka, stynka, smażenie, mazurski raj, teresa  rybka, stynka, mazury, mazurski raj, smażenie, teresa

 Stynkę smażymy na głębokim oleju i jemy jak frytki, pycha!!!

Stynkę możemy również przyrządzić na wiele sposobów – w internecie jest wiele przepisów m.in. Karola Okrasy: https://vod.tvp.pl/video/okrasa-lamie-przepisy,na-polow-stynki,18695491 http://mojemazury.pl/142212,Stynki-w-Mikolajkach-czyli-mazurska-rybka-z-Okrasa.html

ZAKUP ZEZWOLEŃ NA WĘDKOWANIE NA JEZIORZE CZARNA KUTA

Również m.in. w Ogonkach kupimy zezwolenia na połów ryb:

 http://www.pzw.suwalki.com.pl/zezwolenia/index.php

Cennik zezwoleń :

http://www.pzw.suwalki.com.pl/index.php?id=103,257

Przydatne informacje dotyczące jeziora Czarna Kuta w Kutach:

Jezioro Czarna Kuta jest zarządzane przez PZW Suwałki z siedzibą:

16-400 Suwałki, ul. M.Konopnickiej 10,  

tel./fax: 87 566 40 05, tel: 87 566 36 36,

email:

pzw@suwalki.com.pl

lub

spec-gosp-pzw@o2.pl, 

strona internetowa:

http://www.pzw.suwalki.com.pl/index.php?id=1

Jezioro Czarna Kuta jest bezpośrednio zarządzane przez swój Oddział

 Zakład Rybacki Węgorzewo

Adres:

Ogonki, ul. Giżycka 14, 11-600 Węgorzewo tel. 87 427 31 10, email: pzwwegorzewo@neostrada.pl

Niestety, działalności Zarządcy jeziora można zarzucić zdecydowanie zbyt częste odłowy (zdarzają się nawet odłowy 4 razy w roku począwszy od 1 października do końca roku)  – zbyt intensywny odłów kilkusetmetrowymi sieciami rybackimi na tak płytkim jeziorze powoduje zanik dużej ryby oraz zmiany w gatunkach dominujących (prawie całkowity zanik karasia od 2013 roku, szczątkowa obecność sandacza, szczątkowa obecność lina, mnogość małych leszczy, płotek, okoni).

Wg mieszkańców wsi Kuty i wsi okolicznych oraz przyjeżdżających turystów wykupujących drogie Zezwolenia na połów ryb – należy się zastanowić czy obecne prawo dające Zarządcy jeziora tak duże uprawnienia w częstości odłowów nie graniczy z … gospodarką rabunkową.

Więcej o Czarnej Kucie można przeczytać na portalu Moje Mazury:

http://mojemazury.pl/jezioro/198/Czarna-Kuta

Jezioro Czarna Kuta – widok z satelity oraz mapa batymetryczna:

Mapa batymetryczna z naniesionymi głębokościami w różnych częściach jeziora Czarna Kuta (za www.pzw.suwalki.com.pl):

Jezioro Czarna Kuta