Gdzie zjeść coś pysznego na Mazurach…

Gdzie zjeść, czyli kuchnia mazurska – domowe jedzenie u naszych sąsiadów w Kutach, oraz zakupy produktów rolnych:

I. Posiłki lokalne przygotowane przez gospodynie z Kut:

1.) polecamy naszą gospodynię Magdę – tel : 606 513 477, e-mail: madzianka1980@wp.pl, która przygotuje Państwu śniadania lub obiadokolacje. Możliwość doniesienia potraw (50 zł jednorazowo) na terenie Kut lub dowozu do  ok. 5 km od Kut (120 zł jednorazowo).

Przykładowe menu (porcje dla dzieci są mniejsze i wynoszą 50% wartości ceny głównej):

ŚNIADANIA

Do uzgodnienia w cenie 15-22 zł/porcja  (jajka na miękko lub twardo, jajecznica z samych jaj lub z cebulą i z kiełbasą ew. z kurkami), parówki lub kiełbaski na gorąco, twaróg z dodatkami, kanapki wg uzgodnień, śniadania “niespodzianki”, kawa, herbata, woda, soki, pieczywo, grzanki, itp.

ZUPY

Do uzgodnienia w cenie 7 – 15 zł/porcja: ogórkowa, koperkowa, pomidorowa, rosół, buraczkowa, szczawiowa (tylko ze świeżego szczawiu z łąk wokół Kut), żurek, itp.

DANIA OBIADOWE

Dania mączne

PIEROGI (w cenie 15 – 25 zł/porcja): ruskie, z mięsem, z kapustą i z grzybami oraz z jagodami (tylko świeże jagody jak są w lasach wokół Kut),

Pozostałe dania

W cenie 15-25 zł porcja: pyzy, placki ziemniaczane, placki po cygańsku, baba ziemniaczana, kluski śląskie, kartacze mazurskie, gołąbki, kotlet schabowy, kotlet mielony, kurczak, karkówka w sosie.

SURÓWKI

W cenie 7 – 12 zł/porcja: z kapusty białej, z kapusty czerwonej, z kapusty kiszonej, ogórki kiszone, mizeria, buraczki na zimno, buraczki w śmietanie, fasolka szparagowa, kalafior, sałata, marchewka.

INFORMACJE DODATKOWE

Obiady są w różnej cenie w zależności od jakości i rodzaju produktów. Najdroższe jedzenie to jedzenie naturalne zebrane z czystych łąk i lasów Kut; przykładowo (minimalne zamówienie to 5 porcji):

  • zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu wyniesie 15 zł/porcja,

  • jajecznica na kurkach 15 zł/porcja,

  • pierogi z jagodami 20 zł/porcja.

Produkty wymagające dużego nakładu pracy i z naturalnych produktów

  • kartacze mazurskie z omastą i z surówką 25 zł/porcja,

  • baba ziemniaczana z boczkiem i z surówką w cenie 25/zł/porcja,

Każdy posiłek jest w stylu kuchni mazurskiej  i ma niepowtarzalny smak.

RABATY: dla Gości Mazurskiego Raju – 5% rabat na obiad min. 5 porcji, lub  10% przy zamówieniu min. 5 porcji 3 x w tygodniu.

UWAGA: Magda wraz z sąsiadem Mirkiem mogą być przewodnikami po najbliższej okolicy (Rezerwat Piłackie Wzgórza, Puszcza Borecka, Bunkry Hochwald, tzw Bunkry Himmlera) oraz chętnie pokażą tereny Mazur Garbatych.

 

2.) Wędzonki pana Janusza – pyszne mięsa wędzone oraz ryby:

 Wędzonki pana Marka Wedzonki pana Marka  wędzonki pana Marka

Ceny od 35 zł/kg.

Prawdziwe, pyszne mięso bez konserwantów. Sprawdź czy to jest to samo co byle co z marketu. Minimalna ilość – 5 kg.

Pan Janusz zna swój fach pd 30 lat… Warto spróbować!

Telefony:

+48.531-099-199 lub +48.691153077

Adres e-mailowy:

kajakisapina@spoko.pl; scorpio1995@o2.pl

II. Gospody, zajazdy i restauracje w okolicy Kut.

Kuty leżą zaledwie 18 km od Giżycka oraz 14 km od Węgorzewa. W tych miastach jest mnóstwo wspaniałych lokali, gdzie zjecie Państwo pyszną pizzę, pod każdą postacią ryby czy też tradycyjne obiady. Natomiast w małych miejscowościach jest wiele ciekawych miejsc, gdzie możemy zjeść lokalne jedzenie jak pyszne mazurskie kartacze, czy też wspaniałą zupę rybną.

1.) Stara Kuźnia w Ogonkach – wspaniałe i niedrogie jedzenie; duży wybór i szybko podane

www.starakuznia.eu/restauracja

2.) Restauracja, tawerna w hotelu Ognisty Ptak w Ogonkach: pełny wybór dań dla każdego i w każdym wieku

http://ognistyptak.pl/

3.) Bar Młyn w Baniach Mazurskich specjalizuje się w lokalnej kuchni mazurskiej jak kartacze, pierogi, krokiety, sękacze,  bigos, itp.

http://www.bar-mlyn.pl

4.) Ośrodek Kolonijno-Sportowy w Żabince (Hegewaldheim) to kawał pruskiej, mazurskiej ale i światowej  historii – to m.in. tutaj odbywały się narady najwyższych urzędników i polityków hitlerowskich Niemiec https://histmag.org/Mazurski-raj-Himmlera-10594/1

Obecnie Ośrodek Kolonijno-Sportowy jest znanym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym, w którym można zjeść dobry obiad nad cudnym jeziorem Gołdopiwo:

http://www.zabinka.pl/?page_id=30

Miejsc, gdzie można dobrze zjeść jest bardzo dużo. Ponieważ nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich miejsc poniżej podajemy kilka linków do zajazdów i restauracji na Mazurach, w najbliższej odległości od Kut:

https://pl.tripadvisor.com/Restaurants-g274744-Gizycko_Warmia_Masuria_Province_Northern_Poland.html

https://pl.tripadvisor.com/Restaurants-g656851-Wegorzewo_Warmia_Masuria_Province_Northern_Poland.html

http://gizycko.naszemiasto.pl/artykul/restauracje-bary-i-lokale-gizycko-i-okolice-gdzie-na-obiad,3350284,art,t,id,tm.html

http://wegorzewo.naszemiasto.pl/artykul/restauracje-karczmy-i-bary-w-wegorzewie-gdzie-na-obiad-w,3351192,art,t,id,tm.html