Regulamin Mazurski Raj

Logo, Mazurski Raj - Luksusowa Turystyka, Kuty

Mazurski Raj – Luksusowa Turystyka

11-610 Pozezdrze, Kuty 15 woj. warmińsko-mazurskie, region: Mazury, Polska

Regulamin

Doba hotelowa:

Doba hotelowa trwa od godziny 16.00 do godziny 11.00.

Przyjazdy Państwa muszą być w godzinach 16:00 – 20.00 a wyjazdy w godzinach 8:00 – 11.00. Nie jest możliwy przyjazd (zameldowanie, wydanie kluczy) i wyjazd (wymeldowanie, zdanie kluczy) w innych godzinach bez wcześniejszego uzgodnienia z właścicielami obiektu.

Odnośnie przyjazdu: kilka dni wcześniej należy koniecznie poinformować właścicieli lub naszych Gospodarzy (SMS, telefon, e-mail) o przewidywanej godzinie przyjazdu.

tel: +48537300503 lub +48609564760

W dniu przyjazdu będąc w Giżycku czyli ok. 30 minut drogi prosimy o ponowny telefon lub SMS aby gospodarze mieli czas na przyjazd do Mazurskiego Raju (nasi gospodarze nie mieszkają na terenie posesji).

Na miejscu zostaniecie Państwo powitani przez Gospodarzy lub właścicieli, zostanie Państwu pokazany cały obiekt oraz zostaną Państwu przedstawione zasady pobytu i wyjasnienie obsługi sprzętów i urządzeń. Również zostaną wydane Państwu klucze wraz z pilotem do bramy wjazdowej. W tym czasie przyjmiemy od Państwa również pozostałą kwotę za pobyt.

Internet i telefonia komórkowa:

Brak światłowodu w Kutach powoduje, że możliwy jest tylko odbiór sygnału napowietrznego. Położenie Mazurskiego Raju w dolinie nad jeziorem otoczonego leśnymi pagórkami jest bardzo urokliwe ale niesprzyjające odbiorowi dobrej jakości sygnału internetowego. Ocenicie sami Państwo jakość sygnału telefonii komórkowe nie mając sygnału w domu (sygnał w zależności od sieci jest nad jeziorem lub na drodze) ale i również docenicie to Państwo – zdecydowanie mniejsza ilość telefonów do Państwa pozwoli sie dodatkowo odprężyć w czasie pobytu u nas.

Internet w przeciwieństwie do telefonii komórkowej musi być i staramy się, aby jakość tego sygnału była najlepsza i trwała. Niestety, nie zależy to tylko od nas i mimo zastosowania najlepszego obecnie szybkiego routera i bardzo czułej anteny dachowej mogą być przejściowe problemy w widoczności sygnału spowodowane brakiem energii elektrycznej w Kutach, w stacji trafo lub w miejscu usytuowania przekaźników. Oczywiście, biorąc również pod uwagę położenie nadgraniczne, obecność wielu jednostek wojskowych czy odbywających się manewrów wojskowych sygnał internetowy może być również czasowo zrywany. W takiej sytuacji prosimy chwilę poczekać i sygnał pownien być przywrócony.

Mamy dwa routery wifi:

  1. główny – szybki sieci T-Mobile:

hasło:

  1. zapasowy – wolny Play o nazwie Jucom24:

hasło:

Co zrobić gdy wyłączono prąd? – należy wziąć duży oddech, ubrać się, iść na ryby, na grzyby lub do sklepu; wieczorem można rozpalić ognisko i posiedzieć spokojnie z przyjaciółmi czy z rodziną. Nikt i nic się szybciej nie zrobi – widocznie w okolicach jest przewrócone drzewo, które zerwało linię prądu i odpowiednie służby najszybciej jak to będzie możliwe naprawią awarię.

Bezpieczeństwo, powiadomienia, alarm:

– w każdym apartamencie jest niezależny system alarmowy z powiadomieniem firmy ochroniarskiej Stekop. Goście zobowiązani są do załączania systemu alarmowego przy wyjazdach z terenu posesji. Hasło jest udzielane na życzenie Gościa. Nieupoważnione wezwanie ochrony kosztuje 100 zł i jest doliczane do pobytu Gościa. Odwołanie alarmu odbywa się telefonicznie z centrum monitoringu :

+48.695-050-101

poprzez podanie hasła i numeru apartamentu z nazwą (1-Maja, 2-Asia) – alarm mogą odwołać wyłącznie właściciele lub gospodarze domu!

– za kosztowności, pieniądze, papiery wartościowe i inne przedmioty posiadające wartość materialną i naukową jak również samochody znajdujące się na terenie posesji – ośrodek Mazurski Raj nie odpowiada.

W przypadku kradzieży lub włamania należy natychmiast powiadomić Policję w Węgorzewie:

+48.997 lub +48.87/427-04-00

i właścicieli czy gospodarzy posesji Mazurski Raj:

+48.537-300-503; +48.609-56-47-60 Ryszard lub +48.605-31-66-65 Beata

Ze względu na bezpieczeństwo pojazdów Państwa, prosimy bezwzględnie pamiętać o zamykaniu bramy wjazdowej przy wjeździe na posesję lub wyjeździe z posesji. Po skończonej zabawie w budynku kuźni prosimy o zamknięcie drzwi na samozamykający się zamek.

Monitoring działający na terenie posesji jest w trybie nagrywania obrazu i służy Państwa bezpieczeństwu. Po 14-u dniach następuje automatyczne nadpisywanie poprzedniego obrazu

– dużym problemem jest ewentualne zagubienie kluczy do apartamentów lub pilota do bramy przesuwnej. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy to ze względów bezpieczeństwa należy natychmiast poinformować właścicieli o takim fakcie. Niestety, w takim przypadku musimy Państwa obciążyć kosztami wymiany zamków i pilota do bramy.

Segregacja odpadów, woda i ścieki:

Nasza posesja segreguje odpady i jest to obowiązkowe dla naszych Gości. W przypadku braku segregacji odpadów, Goście zostaną obciążeni opłatą dodatkową w wysokości 500 zł.

Każdy z apartamentów ma swój własny śmietnik z pojemnikami zaznaczonymi do ich segregagcji:

śmietnik nr 1 – dla apartamentu 1-Maja oraz śmietnik nr 2 – dla apartamentu 2-Asia.

Bardzo prosimy o segregację śmieci i wrzucanie osobno do kubłów następujących odpadów:

  • pojemnik żółty: plastik i metale (puszki po piwie, opakowania foliowe, kartony po mleku, zgniecione butelki PET, metalowe wieczka słoików, plastikowe i metalowe opakowania po kosmetykach i paście do zębów, itp)

  • pojemnik niebieski: papier (kartony, ulotki, zeszyty, kasiązki, opakowania po butach, itp.)

  • pojemnik zielony: szkło (butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, itp.)

  • pojemnik brązowy: odpady biologicznee (obierki ziemniaków, odpadki warzyw, resztki jedzenia, itp.); zalecamy wyrzucać odpady roslinne do naszego kompostownika stojącego przy ogrodowej suszarce na pranie obok grilla kamiennego,

  • pojemnik czarny: zmieszane czyli pozostałe odpadki, ale bez odpadów, które są segregowane!

Baterie, żarówki, i inne nie segregowane – należy odstawić na bok w śmietniku, lub przekazać do najbliższych marketów typu Kaufland, Bricomarche, Biedronka.

Odpady segregowane powinny być w miarę możliwości czyste. Konieczne jest, aby Państwa segregowane odpady były suche. Gdyby zdażyła się sytuacja przepełnionych pojemników to poszczególne odpady powinny być położone na podłodze śmietnika w oznakowanych workach foliowych lub reklamówkach. O fakcie przepełnienia pojemników prosimy o natychmiastową informację.

W naszym ośrodku mamy bardzo dobrą i zdrową wodę ze żródeł oligoceńskich z ujęcia wody w Pozezdrzu. Dbajmy o to, aby używać tej wody tyle ile jej potrzebujemy. Wszystkie wsie wokół Węgorzewa i Giżycka są skanalizowane przez co woda w jeziorach i w ujęciach wody pitnej jest bakteriologicznie czysta. Miło nam poinformować, że woda jeziora Czarna Kuta ma pierwszą klasę czystości biologicznej (nie mylić z przejrzystością – jezioro jest na pokładach czarnoziemia i woda w nim nigdy nie będzie klarowna i przejrzysta).

Bardzo dziękujemy za pomoc w ochronie środowiska.

Zasady pobytu w ośrodku Mazurski Raj:

– Cisza nocna na terenie naszego ośrodka trwa w godzinach 22.00 – 8.00. W tym czasie prosimy o nie włączanie głośnej muzyki i kulturalne zachowanie,

– palenie w kominku lub na ognisku dozwolone jest wyłącznie drewnem zakupionym w naszym ośrodku,

– przedmiotów znajdujących się na wyposażeniu domu jak materace, narzuty lub koce prosimy nie wynosić na zewnątrz

– prosimy o zwrócenie uwagi dzieciom, aby nie bawiły się ozdobnymi drzewkami przy ogrodzeniach ani nie zrywały kwiatów,

– za bawiące się dzieci na terenie posesji Mazurski Raj odpowiadają rodzice. Prosimy o szczególny nadzór nad dziećmi w bezpośredniej bliskości jeziora,

– jest bezwzględny zakaz skoków do wody na głowę – jezioro przy pomoście T jest płytkie i wynosi zaledwie 130 cm do dna,

– jazda rowerami i innymi pojazdami na terenie ośrodka jest zabroniona,

– sprzęt asekuracyjny, wiosła, leżaki, rowery, szpikulce do kiełbasek, zabawki i inne rzeczy prosimy odstawić w swoje poprzednie miejsce w czystości i porządku – do schowka pod schodami ,

– po skorzystaniu z grilla lub ogniska prosimy o pozostawieniu go w czystości, tak samo jak sztućce do grilla, widelczyki do kiełbasek i inne,

UWAGA: bardzo prosimy pamiętać aby zamykać okna dachowe przed nawet krótkim wyjazdem autem czy opuszczeniem posesji. Nagły deszcz może dokonać dużych zniszczeń – podłoga na piętrze jest bardzo lekka i wykonana wg specjalnej technologii nie odpornej na deszcz i zalanie.

W dniu Państwa wyjazdu dokonany będzie odbiór apartamentu, do którego należy m.in. kontrola stanu wyposażenia. Dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie apartamentu do odbioru oraz listę ewentualnie sporządzonych szkód. Bardzo prosimy pozostawić używany sprzęt i akcesoria kuchenne w czystości i na swoich miejscach. W cenie sprzątania apartamentu nie ujęto mycia talerzy, sztućców, garnków i innych sprzętów – w razie pozostawienia tych rzeczy brudnych gospodarze naliczą opłatę w wysokości 50 zł.

Parking, odwiedziny, zwierzęta :

– wjazd na teren posesji i wyjazd odbywa się wyłącznie przez automatyczną bramę przesuwną od strony Pozezdrza; druga brama przesuwna od strony krzyżówki (kościoła) jest tylko bramą awaryjną,

– parking dla Państwa samochodów jest z boku budynku na wysokości kuźni, koło drewutni.

– w przypadku pobytu tylko grupy z jednego apartamentu jest dowolność parkowania swoich pojazdów; parkujemy samochody lub motory na parkingu zlokalizowanym obok śmietnika i drewutni lub przy wjeździe na posesję przed grillem,

– jeżeli są równocześnie Goście na dwóch apartamentach i nie z jednej grupy to warunkowo dozwolone jest parkowanie tylko na parkingu lub w porozumieniu z Gośćmi z drugiego apartamentu również przy wjeździe (przed grillem) ale w takim przypadku należy tak parkować auta aby był swobodny wyjazd z posesji i wjazd na posesję,

– Państwo jako nasi Goście macie obowiązek informowania gospodarzy ośrodka o odwiedzinach osób nie będących mieszkańcami ośrodka; jeżeli są to odwiedziny ze zwierzętami to takie zwierzęta muszą być na smyczy (psy, koty) i absolutnie nie mogą być puszczane wolno na teren posesji. Państwa Gościę muszą posprzątać po zakończonych odwiedzinach. W przypadku, gdy zwierzę jest agresywne lub przestraszone – zachowanie objawiające się szczekaniem lub skowytem to opiekunowie ze swoimi zwierzętami muszą opuścić teren posesji,

– osoby odwiedzające zobowiązane są do opuszczenia terenu Mazurskiego Raju najpoźniej o godzinie 23:00,

– mieszkańcy ośrodka mają obowiązek do natychmiastowego zgłoszenia gospodarzowi ośrodka swoich Gości z zewnątrz nocujących w apartamencie, do podania ich danych osobowych i opłacenia noclegu,

w ośrodku Mazurski Raj zabrania się mieć zwierzęta domowe: osoby nieprzestrzegające tego punktu zostaną poproszeni o natychmiastowe opuszczenie ośrodka co też wiąże się z przepadnięciem kaucji lub zapłaconego pobytu.

Kuźnia.

Do dyspozycji naszych Gości z obydwu apartamentów jest budynek starej kuźni z salą kominkową. Kuźnia służy do celów rekreacyjno-sportowych i można korzystać z wszystkich rzeczy i urządzeń jakie tam są (pianino jest częściowo niesprawne i służy raczej jako wystrój sali).

W sali kuźni możecie zachowywać się państwo swobodnie ale należy pamiętać o ciszy nocnej (22.00-8.00) kiedy to ściszamy muzykę oraz należy wtedy bezwzględnie zamykać drzwi do kuźni od strony drogi i od strony jeziora aby innym mieszkańcom Kut i przebywającym u nich Gościom nie zakłócać odpoczynku. Bezwzględnie należy opuścić budynek kuźni po interwencji sąsiadów jeżeli taka by się zdarzyła.

Ostatnia osoba opuszczająca kuźnię wyłącza wszystkie urządzenia na sali: sprzęt audio, telewizor, oraz gasi światło i zamyka drzwi na klucz.

Pomosty.

Na terenie posesji Mazurski Raj – Luksusowa Turystyka są dwa pomosty: jeden pomost wędkarski w kształcie litery T oraz wybudowany taras na wodzie przed kuźnią. Taras na wodzie służy jako pomost wędkarski, przystań dla kajaków oraz część wypoczynkowa dla Gości. Należy pamiętać, że głos nad jeziorem jest słyszalny z bardzo daleka dlatego też prosimy aby wieczorem po godzinie 21.00 przenieść się do kuźni albo do swoich apartamentów.

Kuźnia jest czynna wyłącznie w terminie od ok. 20 kwietnia do połowy października. Na terenie kuźni nie ma sanitariatów ani bieżącej wody.

Sprzęt pływający.

Na naszym terenie mamy trzy sprzęty pływające: trzyosobowa łódź wiosłowa Beata, trzyosobowy rowerek wodny Ryszard (może być czteroosobowy w kombinacji: dwie osoby dorosłe i dwoje małych dzieci na platformie) oraz dwuosobowy kajak Wanda.

W czasie korzystania ze sprzętu pływającego należy bezwględnie zakładać kapok lub kamizelkę ratunkową. Kamizelki są pod schodami w każdej rozmiarówce. UWAGA: Nie wolno wypływać na jezioro bez kapoka lub ubranej kamizelki.

Dla łowiących ryby przypominamy, że należy mieć odpowiednie uprawnienia oraz wykupione zezwolenie na połów ryb. Kotwica do zatrzymania łodzi na akwenie jest pod schodami i jest na zielonym sznurze – prosimy uważać na jej ciężar i ostre brzegi, aby nie zrobić sobie lub komuś krzywdy, oraz aby jej nie zatopić czy nie uszkodzić łodzi.

Grill.

Na terenie naszej posesji sa dwa grille: grill kamienny stojący na tzw. platformie grillowej (między ogniskiem a suszarką ogrodową na pranie) wraz ze stołami biesiadnymi oraz grill przenośny wydawany Państwu na życzenie. Na wyposażeniu grilli są sztućce grillowe, które są własnościa ośrodka. Aby korzystać z grilla należy mieć własny węgiel i podpałkę. Po każdym grillowaniu należy pozostawić w czystości ruszt, umyć sztućce i odłożyć je na miejsce oraz posprzątać całość miejsca konsumpcji. Zużyty węgiel, który nie jest rozgrzany i już nie iskrzy należy wyrzucić do ogniska.

Ognisko i jego magia.

Już w niewielu miejscach w naszym kraju możemy spokojnie rozpalić ognisko. Władze naszej gminy nie zabraniają tego wspaniałego zwyczaju i prosimy – doceńmy to. Zachowujmy się odpowiednio do otoczenia i nie przeszkadzajmy sąsiadom czy innym mieszkańcom naszej wsi.

Ognisko można rozpalić wyłącznie drzewem należącym do ośrodka i przygotowanym dla każdego apartamentu w odpowiednio oznaczonej skrzyni. Ilość drzewa w skrzyni wystarczy na ok. 2-3 małe ogniska i zawiera również rozpałkę, zapałki i drzazgi. Po zużyciu drzewa można dokupić następną ilość w cenie 40 zł/skrzynię. Aby skorzystać z własnych kiełbasek można użyć szpikulców, które znajdują się w schowku pod schodami. Po zakończeniu biesiady należy je umyć i odłożyć w to samo miejsce. Również talerze i sztućce pobrane z apartamentu muszą zostać pozbierane, umyte i odstawione na miejsce.

UWAGA: ognisko znajduje się nad samym brzegiem jeziora. Należy mieć na uwadze, że głos roznosi się po tafli jeziora i jest słyszalne na znaczne odległości. Zabronione są krzyki, głośne śpiewy lub włączenie sprzętu audio w czasie trwania ogniska (sprzęt audio może być wyłącznie włączony wyłącznie w kuźni przy zamkniętych drzwiach). Dopuszczalne (i nawet wskazane) są stonowane śpiewy przy dźwiękach gitary…

Po zakończeniu ogniska należy je koniecznie zagasić wodą.

Usterki sprzętów i urządzeń: bez Państwa informacji nie mamy możliwości wiedzieć co zostało uszkodzone lub co uległo awarii. Naturalnym jest, że część rzeczy może ulec uszkodzeniu. Prosimy o wykaz takich uszkodzeń natychmiast jak tylko usterki wystąpią lub najpóźiej w czasie wyjazdu. Wtedy będziemy mieć czas na naprawę aby Państwu i następnym Gościom bezproblemowo i wygodnie się wypoczywało. Jeżeli uszkodzenie powstało z Państwa winy to prosimy o pokrycie kosztów uszkodzeń lub pozostawienie na stole w kuchni takiej kwoty za jaką uważacie, że odkupimy nowe sprzęty w miejsce uszkodzonych.

Podczas pobytu Państwa co drugi dzień w godzinach wieczornych odwiedzać was będą gospodarze ośrodka Mazurski Raj lub właściciele Ryszard: +48 609564760; Beata:+48 605316665 lub nasi Gospodarze, tel: +48.537-300-503.

W czasie naszych wizyt wysłuchamy Państwa uwag i chętnie pomożemy w każdej sytuacji .

Pełny adres ośrodka Mazurski Raj – Luksusowa Turystyka:

Mazurski Raj – Luksusowa Turystyka

Kuty 15, 11-610 Pozezdrze,

powiat węgorzewski

woj. Warmińsko-mazurskie

Polska

Udanego wypoczynku i miłego pobytu życzą Państwu właściciele ośrodka turystycznego Mazurski Raj – Luksusowa Turystyka

Beata i Ryszard

www.mazurski-raj.pl

 

Pobierz nasz regulamin   Mazurski Raj- Regulamin ośrodka 1.08.14


Regulamin zachowania się nad jeziorem, korzystania z łódek oraz udzielanie pierwszej pomocy w

przypadku utonięć

Regulamin zach. się nad wodą oraz zasady i instruktaż pierwszej pomocy

– proszę nie wchodzić do wody poza plażą i wbrew zakazowi opiekuna;

– nie wolno niszczyć znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglugowego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona;


– nie wolno niszczyć urządzeń i sprzętu kąpieliska;

– nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających (właśnie takie osoby toną najczęściej),

– nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;

– po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz;

– do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik lub osoba umiejąca pływać;

– nie skaczemy do wody na „główkę”, tym bardziej, jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa;

– rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem;


– dziecko wchodzące do wody powinno mieć założony kamizelkę, kapok lub inne zabezpieczenie chroniące je przed zachłyśnięciem wodą lub utonięciem,

– nie należy przepływać, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;

– nie zaleca się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej pół godziny;


– do wody najlepiej wchodzić w grupie, albo przynajmniej z drugą osobą;

– korzystając ze sprzętu wodnego upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone – czy mają na sobie specjalne kamizelki.

Nad wodą zawsze trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przestrzeganie tych kilku podstawowych zasad zapewni nam bezpieczeństwo i dobre wspomnienia.

Zasady bezpieczeństwa na łodziach:


– naucz się prowadzić łódź;


– upewnij się, że łódź jest w dobrym stanie;

– sprawdź, czy na łodzi jest sprzęt ratunkowy;

– noś kamizelkę asekuracyjną;

– sprawdź warunki pogodowe i pamiętaj o ich zmienności;


– przed wyjściem na wodę informuj, dokąd się wybierasz;

– nie przeładowuj łodzi osobami i sprzętem;

– przestrzegaj przepisów;

– bez potrzeby nie zbliżaj się łodzią do kąpiących się i płynących osób;


– dbaj o czystość środowiska wodnego.

Jeśli zauważysz niebezpieczeństwo zgłoś się do ratowników będących na plaży lub skorzystaj z numerów alarmowych – 112 lub 601 100 100.

Dzięki portalowi: magazyn.policja.waw.pl


ZIMA w Kutach:


Nie wolno chodzić po zamarzniętym jeziorze. Jeżeli jednak wchodzisz na lód to pamiętaj, że robisz to na własną odpowiedzialność i wiedz o kilku zasadach, które mogą uratować ci życie :


– poinformuj o tym zamiarze inne osoby i wchodź tylko na lód o nie mniejszej grubości niż 20cm,

– miej metalowe bolce przytwierdzone do nadgarstków – tylko wtedy się wydostaniesz z przerębla,

– miej przy sobie linę,


– niech inne osoby cię obserwują.

Jak uratować tonącego?

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego, jeżeli sami nie znajdujemy się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia i nie udzielimy pomocy osobie będącej właśnie w takim stanie, podlegamy karze pozbawienia wolności do 3 lat.


Podejmując akcję wyciągnięcia osoby tonącej z wody należy pamiętać, że:

1. Najważniejsze przy ratowaniu tonącego jest zachowanie spokoju oraz właściwa ocena sytuacji, która umożliwi wybór najodpowiedniejszej metody wyciągnięcia osoby tonącej. Nic nie zdziałamy, gdy wpadniemy w panikę.

2. W każdym przypadku należy powiadomić o zdarzeniu dyżurnego jednostki Policji (112, 601 100 100; 997 lub 87 427 04 00), który skieruje na miejsce specjalistyczne służby ratownicze.


3. Bezpieczeństwo ratownika jest priorytetem. Bezmyślne narażanie własnego życia może doprowadzić do sytuacji, że woda pochłonie nie jedną, a dwie ofiary. W ferworze walki o życie osoba tonąca zyskuje na determinacji i sile fizycznej, dlatego akcja ratownicza wpław powinna być ostatecznością i tylko w sytuacji, gdy ratujący jest przeszkolony z zakresu ratownictwa wodnego. Nawet wówczas, aby zminimalizować ryzyko, ratownik powinien zapewnić sobie pomoc osób znajdujących się na
brzegu, które będą go asekurować z brzegu, np. przy pomocy liny. Dodatkowym środkiem bezpieczeństwa w wodzie będzie kapok lub inny przedmiot unoszący się na wodzie.

4. W pierwszej kolejności wykorzystujemy każdy dostępny sprzęt pływający (łódka, kajak rower wodny, deska surfingowa itp.) Jest to najskuteczniejszy, najszybszy a zarazem najbezpieczniejszy sposób za pomocą, którego możemy wyciągnąć tonącego z wody.


5. W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do tego rodzaju sprzętu a pod ręką nie mamy też koła ratunkowego z linką lub rzutki ratowniczej wówczas należy tonącemu znajdującemu się blisko brzegu podać gałąź, grubszy kij, fragment odzieży (munduru) i podjąć próbę przyciągnięcia topiącego się do brzegu.

6. Jeżeli tonącego nie możemy dosięgnąć z brzegu, należy rzucić nadmuchaną piłkę, materac lub inny przedmiot unoszący się na wodzie, którego osoba tonąca będzie mogła się chwycić.

7. Innym sposobem udzielenia pomocy jest utworzenie tzw. łańcucha pomocy lub żywego łańcucha. Ta technika wymaga jednak udziału co najmniej kilku osób, które trzymając się za ręce i ustawiając się od brzegu wchodzą do wody w kierunku osoby tonącej przyjmując następującą kolejność – na brzegu i w płytkiej wodzie stoją osoby najsłabiej pływające, dalej – pływający dobrze. Osoba, która najlepiej pływa powinna znaleźć się najbliżej tonącego a następnie podać mu rękę, kij, kawałek odzieży lub inny przedmiot.


8. Po wyciągnięciu poszkodowanego na brzeg należy udzielić mu pierwszej pomocy i w razie potrzeby jak najszybciej przystąpić do reanimacji.

Dzięki portalowi: magazyn.policja.waw.pl

Podstawowe zabiegi resuscytacyjne u dorosłych. Czyli jak wykonać reanimację (RKO).


Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.

1. Upewnij się, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni.

2. Sprawdź reakcję poszkodowanego:

– delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj:


“Czy wszystko w porządku?”

3a. Jeżeli reaguje:

–  zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo

–  dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna. Regularnie oceniaj jego stan.

3b. Jeżeli nie reaguje:

–  głośno zawołaj o pomoc,

–  odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe, wykonując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy

1. umieść jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu, pozostawiając wolny kciuk i palec wskazujący tak, aby zatkać nimi nos jeżeli potrzebne będą oddechy ratunkowe,

2. opuszki palców drugiej ręki umieść na żuchwie poszkodowanego, a następnie unieś ją w celu udrożnienia dróg oddechowych.

4. Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem poszukaj prawidłowego oddechu

– oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej,

– nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych,

– staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku.

W pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia poszkodowany może słabo oddychać lub wykonywać głośne, pojedyncze westchnięcia. Nie należy ich mylić z prawidłowym oddechem. Na ocenę wzrokiem, słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

5a. Jeżeli oddech jest prawidłowy:

– ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej,

– wyślij kogoś lub sam udaj się po pomoc (wezwij pogotowie),

– regularnie oceniaj oddech.

5b. Jeżeli oddech nie jest prawidłowy:

– wyślij kogoś po pomoc, a jeżeli jesteś sam, zostaw poszkodowanego i wezwij pogotowie, wróć i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej zgodnie z poniższym opisem:

º uklęknij obok poszkodowanego,

º ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego,

º ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym,

Ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej. Nadgarstek drugiej ręki ułóż na już położonym:

º spleć palce obu dłoni i upewnij się, że nie będziesz wywierać nacisku na żebra poszkodowanego; nie uciskaj nadbrzusza ani dolnego końca mostka,

º pochyl się nad poszkodowanym, wyprostowane ramiona ustaw prostopadle do mostka i uciskaj na głębokość 4-5 cm,

º po każdym uciśnięciu zwolnij nacisk na klatkę piersiową, nie odrywając dłoni od mostka. Powtarzaj uciśnięcia z częstotliwością 100/min (nieco mniej niż 2 uciśnięcia/s),

º okres uciskania i zwalniania nacisku (relaksacji) mostka powinien być taki sam.

6a. Połącz uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi:

– po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę,

– zaciśnij skrzydełka nosa, używając palca wskazującego i kciuka ręki umieszczonej na czole poszkodowanego,

– pozostaw usta delikatnie otwarte, jednocześnie utrzymując uniesienie żuchwy,

– weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami, upewniając się, że nie ma przecieku powietrza,

– wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę (tak jak przy normalnym oddychaniu), obserwując jednocześnie czy klatka piersiowa się unosi taki oddech ratowniczy jest efektywny,

– utrzymując odgięcie głowy i uniesienie żuchwy, odsuń swoje usta od ust poszkodowanego i obserwuj czy podczas wydechu opada jego klatka piersiowa,

– jeszcze raz nabierz powietrza i wdmuchnij do ust poszkodowanego, dążąc do wykonania dwóch skutecznych oddechów ratowniczych; następnie ponownie ułóż ręce w prawidłowej pozycji na mostku i wykonaj kolejnych 30 uciśnięć klatki piersiowej,

– kontynuuj uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze w stosunku 30 : 2,

– przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, gdy zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji.

Jeżeli wykonany pierwszy oddech ratowniczy nie powoduje uniesienia się klatki piersiowej jak przy normalnym oddychaniu, wykonaj następujące czynności

– sprawdź jamę ustną poszkodowanego i usuń widoczne ciała obce,

– sprawdź, czy odgięcie głowy i uniesienie żuchwy są poprawnie wykonane,

– wykonaj nie więcej niż 2 próby wentylacji za każdym razem, zanim podejmiesz ponownie uciskanie klatki piersiowej. Jeżeli na miejscu zdarzenia jest więcej niż jeden ratownik, ratownicy powinni się zmieniać podczas prowadzenia reanimacji co 1-2 minuty, aby zapobiec zmęczeniu. Należy zminimalizować przerwy w resuscytacji podczas zmian.

6b. Reanimacje ograniczoną wyłącznie do uciśnięć klatki piersiowej możesz prowadzić w następujących sytuacjach:

– Jeżeli nie jesteś w stanie lub nie chcesz wykonywać oddechów ratowniczych, zastosuj uciśnięcia klatki piersiowej.

– Jeżeli stosujesz wyłącznie uciśnięcia klatki piersiowej, wykonuj je bez przerwy, z częstotliwością 100 uciśnięć /min,

– Przerwij swoje działanie w celu sprawdzenia stanu poszkodowanego tylko wtedy, jeżeli zacznie on prawidłowo oddychać. W innym przypadku nie przerywaj resuscytacji.

7. Kontynuuj resuscytację do czasu gdy:

– przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania,

– poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać,

– ulegniesz wyczerpaniu.

Dzięki Polskiej Radzie Resuscytacji

Pierwsza pomoc przy skokach do wody na główkę:

– Przy holowaniu ofiary podejrzanej o uraz kręgosłupa ułóż ją w wodzie na plecach.

– Unieruchom głowę ofiary. Przyda się kołnierz ortopedyczny, jeżeli go nie masz użyj zrolowanych ubrań, ręcznika i obwiń nimi szyję ofiary. Ewentualnie wykorzystaj deskę, połóż na niej topielca i na niej wyciągnij go z wody.

– Sprawdź oddech i czynności życiowe. Jeżeli zauważysz ich brak zacznij reanimację i czekaj na pomoc fachowców.

Nawet jeżeli ofiara jest już przytomna musi ją obejrzeć lekarz. Niedoszły topielec trafi do szpitala na obserwację, na co najmniej na 24 godziny.

Dzięki portalowi: http://www.poradnikzdrowie.pl